test Gallupa

Test Gallupa #top 5 talentów

Na przestrzeni życia zbieramy wiele informacji zwrotnych, czasem mniej czasem bardziej konstruktywnych (#feedback) – początkowo są to komunikaty od naszych bliskich, potem idziemy do szkoły i dostajemy pierwsze oceny, natomiast w środowisku korporacyjnym uzyskamy takie informacje podczas spotkań z przełożonym. Założę się, że w większości przypadków gdybym zapytała Cię, w czym Twoim zdaniem jesteś kiepska, odpowiedzi posypałyby się jak z rękawa, dużo trudniej jednak byłoby Ci odpowiedzieć gdybym poprosiła Cię o wymienienie Twoich mocnych stron.

Jeśli pracujesz na etacie w pracy spędzasz w przybliżeniu 168 godzin miesięcznie – to ogromna ilość czasu. A prawda jest prosta: im lepiej dane zajęcie jest do nas dopasowane tym łatwiej przychodzi nam jego wykonywanie, dlatego wierzę, że warto spędzić trochę czasu i zastanowić się nad sobą, swoimi preferencjami i mocnymi stronami. Tym bardziej, że często ścieżka kariery, którą wybrałyśmy wynikała z zapotrzebowania rynku i firm w danej chwili, oczekiwań rodziny i bliskich, czy przekonania, że była to właściwa droga. Po latach nie zawsze okazuje się jednak, że jesteśmy w tym miejscu, w którym chciałybyśmy być, ale jednocześnie nie bardzo wiemy jak to zmienić, bo przecież to już „znane i oswojone zło”, które zapewnia comiesięczne wpływy na konto, no i trzeba uważać aby „nie wpaść z deszczu pod rynnę”. W takich sytuacjach dobrze zacząć od określenia nawet przybliżonego kierunku naszych przyszłych działań i tutaj z pomocą przyjdzie test Gallupa.

Mam talent! Test Gallupa
Strenghts Finder 2.0. zwany też testem Gallupa to test opracowany przez Instytut Gallupa, który wykonało już ponad 10 milionów osób! Proponuje on rewolucyjne podejście – skupia się na naszych mocnych stronach i identyfikuje nasze talenty. Test Gallupa mierzy obecność 34 cech, zwanych talentami. Talent to pewien wzorzec myślenia, odczuwania oraz zachowania, to naturalny sposób reagowania na informacje, sytuacje i ludzi. W podstawowej wersji testu identyfikowane jest Top 5 Talentów (Top Five Strengths). Założeniem testu jest to, że każda z nas ma charakterystyczne dla siebie talenty i to właśnie ich rozwijanie i wykorzystywanie przyczynia się w największym stopniu do osiągnięcia mistrzostwa w danym obszarze, zgodnie z równaniem: talent x inwestycja w niego = mocna strona. Idea stojąca za tym podejściem jest prosta – skup się na swoich mocnych stronach i odpuść dążenie do perfekcji w obszarach, których realizacja przychodzi Ci z trudnością, bo w ten sposób przepalasz zdecydowanie więcej energii.

Jak wygląda test Gallupa?
Test składa się ze 177 pytań. Każde pytanie zawiera dwa stwierdzenia, przykładowo: „Czytam uważnie instrukcje” i „Lubię natychmiast rozpoczynać pracę”, wybierasz które stwierdzenie lepiej Cię opisuje i w jakim stopniu Cię dotyczy (zgodnie z podaną skalą). Gdyby zdarzyło się, że nie zdążysz odpowiedzieć na pytanie system automatycznie pokaże Ci następne. Dobrą informacją jest, że istnieje polskojęzyczna wersja testu, a wyniki są dostępne od razu po jego zakończeniu. Test Gallupa jest płatny – w wersji identyfikującej Top 5 Strenghts kosztuje 19.99 $, ale to naprawdę dobrze wydane pieniądze. Możliwe jest też wykonanie testu, który przedstawi stopień w jakim występują u nas wszystkie 34 talenty  ta wersja jest droższa i kosztuje 49,99 $. Oba testy można wykupić pod adresem: https://www.gallupstrengthscenter.com/ Podczas wypełniania testu ważna jest szczerość – nie ma dobrych i złych odpowiedzi, tak samo jak nie ma dobrych i złych talentów! #akceptacja

Moje TOP 5 talentów

  1. Intelekt (Intellection) – Osoby, które wyróżnia cecha Intelektu, charakteryzuje aktywność umysłowa. Wnikają one w istotę rzeczy i wysoko cenią sobie dyskusje intelektualne.
  2. Osiąganie (Achiever) – Osoby, które wyróżnia cecha Osiągania, mają w sobie duży zapas sił życiowych i ciężko pracują. Czerpią olbrzymią satysfakcję z bycia osobą zajętą i efektywną.
  3. Uczenie się (Learner) – Osoby, które wyróżnia cecha Uczenia Się,  mają silne pragnienie nauki i ciągłego doskonalenia siebie. Bardziej ekscytuje je sam proces uczenia się, niż jego rezultaty.
  4. Analityk (Analytical) – Osoby, które wyróżnia cecha Analityka, poszukują powodów i przyczyn. Mają zdolność brania pod uwagę wszystkich czynników, które mogły mieć wpływ na daną sytuację.
  5. Zgodność (Harmony) – Osoby które wyróżnia cecha  Zgodności, szukają konsensusu. Nie lubią konfliktów, poszukują raczej obszarów porozumienia.

Moje talenty są mocno lewopółkulowe, 3 z nich – Intelekt, Uczenie się i Analityk – należą do kategorii określonej jako myślenie strategiczne (strategic thinking), Osiąganie jest talentem wykonawczym (executing), natomiast Zgodność (harmony) należy do talentów z grupy „budowanie relacji”(relationship building). Przewaga talentów związanych z myśleniem strategicznym sprawiła, że o tyle, o ile analiza i planowanie przychodzą mi naturalnie to budowanie relacji i soft skille są wynikiem bardziej świadomego ukierunkowania energii.

Rozwinę trochę pierwszy talent z mojego top  5, czyli Intelekt – jest to naturalna skłonność do ciągłego szukania reguł i związków, tworzenia interpretacji i teorii wyjaśniających rzeczywistość, ale bez zbytniego przywiązywania się do nich. To nieustanna obserwacja i rozważanie tego co się wydarzyło (i tego co się nie wydarzyło), a także analiza przyczyn danego stanu i jego konsekwencji. To ciągłe myślenie, które pozwala zachować obiektywizm dzięki prawie natychmiastowemu dostrzeganiu kilku możliwych perspektyw i narracji, a także lepiej zrozumieć motywacje i zachowania innych osób. Z jednej strony jako osoba z taką predyspozycją jestem w stanie świetnie zidentyfikować potencjalne obszary ryzyka i zestawić je z potencjalnymi zyskami, z drugiej jednak strony bardzo często zanim zabiorę się do działania potrzebuję je gruntownie przemyśleć… czasem mam wrażenie, ze nawet otwarcie pliku excel zabiera mi więcej czasu niż komuś innemu ;). Wynik testu jest dla mnie wskazówką w coraz lepszym kalibrowaniu zajmowanego stanowiska, pozwala mi też łatwiej zauważać i nazywać konkretne rzeczy, które lubię robić już w obecnej roli (intelektualna obróbka nowych danych, nadawanie danym i procesom struktury, czy elementy związane z rekrutacją nowych kandydatów), oraz te, których wolałabym w przyszłości robić mniej (powtarzalna praca operacyjna).

Dodatkowo wyniki takiego testu mogą stanowić nie tylko informację zwrotną dla nas, ale także swoistą instrukcję obsługi dla naszych bliskich i współpracowników. Jeśli wiem, że mój talent Intelekt sprawia, że często staję w roli adwokata diabła (co może być dla otoczenia po prostu wkurzające) to mogę uprzedzić o tym moich współpracowników i świadomiej określać sytuacje, w których taka postawa jest przydatna (dyskusja o tym jakie funkcjonalności powinien mieć nowy system), i takie w których nie jest (koleżanka z zespołu potrzebuje empatycznego wysłuchania).

Wierzę, że warto wydać te 20 buksów na test Gallupa i dookreślić swoje top 5 talentów. Poznanie siebie i nazwanie swoich preferencyjnych zachowań to pierwszy krok do lepszego dopasowania codzienności (życiowej i zawodowej) do naszych potrzeb, a tym samym – długofalowo do większego zadowolenia. Jeśli zainteresował Cię ten temat, w Internecie znajdziesz wiele miejsc poświęconych temu zagadnieniu np.  stronę Dominika Juszczyka „Z pasją o mocnych stronach”. A może miałaś już okazję wykonać test Gallupa? Byłabym bardzo wdzięczna gdybyś podzieliła się swoimi talentami i ich praktycznym wymiarem w komentarzu 🙂

Zu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *